top of page

TransAnatolia 10. yılında pandemi döneminde düzenlenen ilk yarış organizasyonu olarak tarihe geçti.


Bu sene 10. yılını kutlayan ve dünyanın en büyük ve zorlu rallileri arasında yer alan TransAnatolia bu yıl 15-22 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Pandemi döneminde yapılan ilk uluslararası yarış olma özelliği taşıyan TransAnatolia’ya bu yıl 25 motosiklet, 37 4x4 otomobil, 3 SSV ve 5 ATV’den oluşan 70 araç katıldı. 16 Ağustos Pazar sabahı İstanbul Kemerburgaz Kent Ormanı’ndan başlayan 2.850 km’lik rota; Bolu Abant, Haymana ve Karadağ’a kadar devam ederek, aynı hat üzerinde farklı bir dönüş rotasıyla 22 Ağustos Cumartesi günü Şile’de son buldu.


Yarışın motosiklet kategorisinde Fransız Xavier de Soultrait totalde 20 saat 28 dk 57 saniye ile birinci oldu. Son Dakar yarışında kaza geçiren ve kaza sonrası ilk kez Türkiye’de yarışa katılan Fransız Adrien Van Beveren 20 saat 41 dakika 11 saniye ile ikinci, iki kez İtalya Şampiyonu olan Jacopo Cerutti de 20 saat 54 dakika 50 saniye ile üçüncü oldu.

Türk pilotlar arasında en iyi dereceyi yapan Ejder Erişti genel klasmanda sekizinci oldu.

Quad kategorisinde İsrafil Akyüz totalde 39 saat 5 dk 52 sn süre ile birinci olurken Erkan Uzlaş ikinci, Hasan Yatgın yarışı üçüncü sırada tamamladı.

SSV kategorisinde ise Çağdaş Çağlar & Ertuğrul Danişment totalde 34 saat 59 dakika 39 saniye süre ile birinci olurken, Zafer Durmaz & Onur Altan Tan ekibi ikinci, Necati Şahin & Armağan Şahin ekibi üçüncü oldu.


Tüm yarış boyunca büyük çekişmelerin yaşandığı otomobil kategorisinde sıralama şu şekilde gerçekleşti. Tarık Gökbay & Osman Metin ekibi genel klasmanda 30 saat 52 dakika 20 saniye ile birinciliğe otururken Serhat Saygılı & Suat Çelik ekibi 31 saat 4 dakika 4 saniye süre ile ikinci, Ahmet Bağce & Mert Tepe ekibi 31 saat 15 dakika 21 saniye süre ile üçüncü oldu.


TransAnatolia 2020’nin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar ise şöyle: T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOSFED, Türkiye Motosiklet Federasyonu, Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul A.Ş, Beşiktaş Belediyesi, SPOR TOTO, Mitsubishi Motors, TRT, General Tire, İzeltaş, Anlas, Yiğit Akü, Fikirmedya, Jules Verne, Silverzone, Red Bull ve Reeder.


www.transanatolia.com


Fotoğraflar: Özhan Özde, Alkım Saraç

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page